پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۷
۲۲:۳۳:۰۰ - شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یادداشت:
علت بالا رفتن قیمت ارز در سال جاری
به قول یکی از نمایندگان مجلس که از قضا ریاست کمیسیون اقتصادی را نیز بر دوش می‌کشند امسال را سال خوبی می بینیم !!!؟ حال توجه کنیم به امسال و سال خوب جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی ، نظر به اینکه از ابتدای سال با رکود اقتصادی مواجه بوده ایم و خیلیها شاید این رکود را هنوز ندیده اند و یا جدی نگرفته اند.

اما آنچه به نظر می رسد قرار است تا آخر سال و سالیان بعد همچون ادوار گذشته قیمت ارز همچنان تا می تواند بالا و بالاتر رود ، در حال حاضر بایستی با یک ساز و کار این ارز را کنترل کنیم تا موجب جذب سرمایه گردد .

قریب به سه ماه از وعده های تحقق نیافته دولت روحانی و افرادی که پیرو سخنان رییس جمهور اظهار نظر کردند ، گذشت اما به نظر می رسد همچنان قیمت ارز تثبیت نشده و همین موضوع نیز سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را که اذعان نمودند دلاری که تا بی نهایت تومان هم پیش رفته ، خود باعث رشد نرخ تورم و یک رکورد بی سابقه بوده است.

این اظهار نظرها  در حقیقت ناسخ شعار حمایت از کالای ایرانی است و از طرفی نیز همچون گیوتینی است که دارد سفره نیمی از مردم یا همان اقشار ضعیف را بی رونق می کند.

افزایش نرخ ارز در حقیقت کاهش ارزش پول ملی است که از آن می توان به عنوان یک سند گویا از ناکارآمدی برنامه ریزی در دولت دوازدهم در حوزه اقصادی نام برد.

اظهارات سیف در خصوص وضعیت تراز ارزی کشور که گفته بود ((در جایگاه مناسبی نیز قرار دارد)) ناشی از آن است که تنها در ۶ ماه اخیر قیمت ارز بیش از ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده و قطعا این روند هم ادامه پیدا خواهد کرد و شاید تا مرز ده هزار تومان پیش رود ، چون پذیرش محدودیت‌ هایFATF  و سخت‌ تر شدن نقل‌ و انتقالات ارزی هم وجود دارد که این محدودیت ها می تواند به نوعی اقدامات کمیسیون اقتصادی مجلس و همراهی دولت را زیر سوال ببرد و به نظام اقتصادی کشور لطمه وارد کند.

در جایی دیگر جناب پورابراهیمی گفته بود: در زمان التهابات ارزی، ۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است که در بزرگی حجم این رقم ،همین بس که تمام درآمد غیرنفتی ایران در سال ۹۵، ۴۳ میلیارد بوده است و اگر بخواهیم ادعای پورابراهیمی را باور کنیم، حال تراز ارزی کشور نه‌ تنها خوب نیست بلکه بحرانی نیز خواهد بود.

باید اذعان کرد که کمیسیون اقتصادی مجلس ظاهرا این نکته را از یاد برده است که دولت دارد کسری بودجه خود را به نوعی از طریق افزایش قیمت ارز جبران می کند چرا که در پایان سال ۹۶ هم قیمت ارز افزایش پیدا کرد که نه دولت و نه مجلس اقدام موثری در این خصوص انجام ندادند.

اختلاف ۱۵۰۰ تومانی و ۲۵۰۰ تومانی فروش ارز در بازار با قیمت تعیین شده در قانون بودجه ، در حقیقت دارد ، کسری بودجه دولت را جبران کند اما از طرفی آسیب‌ های جدی نیز به تولید داخلی وارد می‌کند.

هنگامی که تولید ‌کننده ،مواد اولیه را با قیمت۵ هزار تومان یا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان وارد می‌کند محصول نهایی نیز با افزایش قیمت مواجه شده و این امر باعث بازگشت رکود و تورم است.

حال نمی دانیم علت بالا رفتن ارز در سال جاری ناشی از عملکرد غیر کارشناسانه مجلس و دولت است یا به قولی که در ابتدا گفته شد امسال واقعا سال خوبی است؟!!

انتهای پیام / حسن عباسی

لینک کوتاه: http://raftarnews.ir/?p=7878
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر دریا جرون / /