پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۷
۱۲:۴۶:۳۹ - جمعه ۸ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
همزمان با سراسر کشور
افتتاح پیمایش رصد آسیب‌های اجتماعی و تعیین‌کننده‌های آن(سراج) در هرمزگان
پیمایش رصد آسیب‌های اجتماعی و تعیین‌کننده‌های آن(سراج)هم‌زمان با ۳۰ استان دیگرکشور در بهزیستی هرمزگان افتتاح شد .

به گزارش خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری رفتارنیوز، در این مراسم که از طریق ویدئوکنفرانس همزمان در سراسر کشور انجام شد، وزیر رفاه، رئیس سازمان بهزیستی، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ، رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور ، مدیران کل بهزیستی استانها و جمعی از مسئولان و کارشناسان حوزه آسیب‌های اجتماعی حضور داشتند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آئین افتتاح عملیاتی سراسری پیمایش رصد آسیب‌های اجتماعی و تعیین‌کننده‌های آن(سراج) با اشاره به حساسیت مقام معظم رهبری در مقابل رشد آسیب‌های اجتماعی، گفت: هماهنگی بین‌بخشی قابل تحسینی شکل گرفته است؛ در لایحه عملیاتی بیشترین وظیفه بر عهده بهزیستی است و نقش بی‌بدیلی تاکنون داشته است.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این سامانه رصد آسیبها کمک خواهد کرد تا دانش خود را در زمینه آسیبها افزایش دهیم افزود : در زمینه آسیبها نیاز به دانش بیشتری داریم و باید بین بیماری و عارضه که گاهی تشخیص درست نمی دهیم تفاوت قائل شویم.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه رصد آسیب‌ها، گفت: این سامانه کمک خواهد کرد تا به طور جغرافیایی و منطقه‌ای مسائل را حل کنیم. تاکنون راهکارهای عمومی داشته‌ایم، اما اکنون باید جزئی‌تر و منطقه‌ای حل شوند. همواره سامانه‌ها عدد و رقم و نمودار به ما می‌داند، اما آنچه اکنون دنبال می‌کنیم، تحلیل کیفی در کنار داده‌های کمی است.

ربیعی در پایان یادآور شد: مراکز مشاوره، اورژانس اجتماعی، داده‌های روستایی و شهری باید استخراج شوند و هر فردی در حوزه آسیب‌ها تجارب خود را به این سامانه منتقل و کمک کند تا تحلیل‌های درستی ارائه دهیم، چرا که اکنون مسائل اجتماعی پیچیده‌تر شده‌اند و دیگر تک علتی یا دو علتی نیست.

انوشیروان محسنی‌بندپی معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، با بیان اینکه رشد آسیب‌های اجتماعی به یک دغدغه ملی بدل شده است، گفت: اکنون با توجه به منابع علمی باید با طراحی نقشه راه به سمت مهار، کنترل و نهایتا ریشه‌کنی قدم برداریم؛ این در حالی است که در برنامه ششم اولویت با پیشگیری است.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه امروزه علم مدیریت کشورها تنها محدود به سرمایه‌های فیزیکی نیست، گفت: این علم همچنین تنها مربوط به داشتن نیروهای انسانی متخصص نیز محدود نمی‌شود، بلکه فرق بین کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته مربوط به مدیریت کردن آنان در ابعاد مختلف است.

وی در ادامه با بیان اینکه ما در وضعی هستیم که باید آسیب‌های اجتماعی را به شکل دقیقی رصد کنیم، اظهار کرد: این آسیب‌ها باید شیوع شناسی و علت یابی شود. همچنین باید با استفاده از ابزارهای دقیق و علمی به سراغ حل آنها برویم. در حال حاضر باید با استفاده از منابع و ظرفیت‌های علمی – دانشگاهی و کارشناسان در بدنه بهزیستی راهکارهای تخصصی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی طراحی کنیم و به این شکل آنها را مهار و کنترل کنیم.

محسنی‌بندپی اولویت اصلی در برنامه ششم توسعه را پیشگیری و شیوع آسیب‌های اجتماعی دانست و عنوان کرد: تنها با شناخت این آسیب‌هاست که می‌توانیم در آنها مداخله کنیم و با استفاده از علت یابی آنها به حل آنها بپردازیم. در حال حاضر اطلاعات زیادی به شکل پراکنده در اختیار داریم اما افتتاح این سامانه اقدام خوبی برای هم افزایی دستگاه‌های مسئول در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

فاطمه عباسی رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور نیز در این آیین با اشاره به رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر، گفت: بررسی روند موجود، شناسایی عوامل تعیین‌کننده، طراحی برنامه برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و تهیه اطلس روزآمد در مقیاس محله‌ای و منطقه‌ای اهداف این سامانه است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور با بیان اینکه سامانه رصد به مطالعه ریشه آسیب‌ها و علل آن می‌پردازد، تصریح کرد: اگر به آسیب‌ها ورود نکنیم، آنها با حجم بیشتری تکرار می‌شوند. عدم توجه به آسیب‌ها باعث ورود آنها به مؤلفه‌های اجتماعی و رسوخ‌شان به شخصیت فکری و اجتماعی افراد می‌شود.

وی، ادامه داد: در حال حاضر شیوع و بروز فزاینده آسیب‌ها را در کشور داریم و بهزیستی به عنوان متولی سلامت اجتماعی با رویکرد پیشگیری و مداخله در بحران وارد عمل می‌شود.

مقرر شده است بهزیستی تا پایان برنامه ششم توسعه، میزان آسیب‌های اجتماعی را به ۲۵ درصد کاهش دهد، بنابراین شناخت وضعیت موجود از آسیب‌ها که یکی از اهداف راه‌اندازی سامانه سراج است، به ما کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/پ

لینک کوتاه: http://raftarnews.ir/?p=7837
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ديدگاه بسته است.


سلام نشر خبر دریا جرون / /