پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۷
۱۲:۰۹:۵۵ - سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تحلیل راهبردی:
⚪️بررسی میزان ماندگاری ائتلاف عربی علیه ایران….
در سفر اخیر ترامپ به ریاض سعی ‌شد تا یک ائتلاف عربی علیه ایران شکل گیرد تا بدینوسیله سیاست های واشنگتن در منطقه اجرا گردند. این ائتلاف ممکن است در کوتاه مدت توفیقاتی را داشته باشد ولی در بلند مدت محکوم به شکست خواهد بود. چرا؟ بخوانی:

⤵️عموما شکل گیری اتحاد ها و ائتلاف ها در سطح منطقه ای و یا جهانی می تواند منطبق بر دو نوع الگو باشد:
۱⃣-ائتلاف های تهدید پایه: بارزترین این نوع ائتلاف را می توان سازمان پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو) نام برد که بر اساس تهدید شوروی شکل گرفت. البته بعد از فروپاشی بلوک شرق و شوروی، نظریه جنگ تمدن ها و تهدید اسلام(هانتینگتون) عامل ماندگاری ناتو گردید.
◀️سعودی ها و اربابان آنها  سعی دارند با ایران هراسی و بر اساس همین نسخه، ائتلافی را شکل دهند که پایه تهدیدیِ آن جمهوری اسلامی است.
⏪ این در حالی است که خیلی از دولت هایی که ظاهرا با دولت سعودی در یک ائتلاف هستند، نه ایران بلکه داعش  و تفکر حاکم بر گروه های تروریستی را که ریشه در وهابیت دارد، به عنوان تهدید می پندارند.
*⃣ارتباط تنگاتنگ دیپلماتیک ایران با برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس موید همین موضوع است.
۲⃣-ائتلاف های ایدئولوژیک پایه: عامل اصلی اتحاد بازیگران سیاسی در این نوع ائتلاف، تفکر و ایدئولوژیک همسو و یکسان است. ائتلاف جمهوری اسلامی با انصارالله و حزب الله و گروه های مبارز شیعی در عراق، از این نوع هستند.
◀️ گروه های موتلف در این نوع ائتلاف حاضرند سنگین ترین هزینه های مادی و معنوی  را برای هم هزینه نمایند. این نوع ائتلاف با تغییر ساختار سیاسی هم دگرگون نمی شود. چراکه عموما ریشه در فرهنگ و رفتار دو ملت دارد.
⏪ائتلاف دولت سعودی با هم پیمانانش از این نوع ائتلاف هم نیست. غالب کشورهای حاضر در ائتلاف عربی نسبت به مسائل منطقه و ریشه های فکری آن دارای اختلاف نظر اساسی هستند.
*⃣ برای مثال تفکر حاکم بر قطر گرایشی اخوانی است وتفکر حاکم بر سعودی گرایشی وهابی دارد.
۳⃣-در مقابل آنچه واقعیت دارد این است که بنیان و ریشه ائتلاف عربی علیه ایران، دلارهای سعودی و سیاست های قهرآمیز  آمریکاست. که با اتمام دلارهای سعودی همین نیمچه ائتلاف نیز از بین خواهد رفت.  این یعنی همان حرف ترامپ که گفته بود عربستان  یک گاو شیر ده است. مطمئنا وقتی شیر سعودی ها(دلارهایشان) تمام شود، ذبح خواهند شد.

🔚بنابراین نظر به اینکه ائتلاف سعودی علیه ایران هیچ کدام از دو ویژگی شماره یک و دو را ندارد، در دراز مدت محکوم به فروپاشی خواهد بود.
📝محمدئ
انتهای پیام/ح

لینک کوتاه: http://raftarnews.ir/?p=6126
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ديدگاه بسته است.


سلام نشر خبر دریا جرون / /