پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۷
۱۲:۴۰:۳۴ - سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یادداشت/ فروغ مسلم زاده
وعده هایی که جمع شد
پایان روز انتخابات ورای گیری ، پاکبانان و رفتگران تلاشگر بی منت و صادقانه وعده های خوش آب و رنگ تبلیغاتی نامزدهای شورای شهر را از سر و روی شهر پاک کردند

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رفتارنیوز، فروغ مسلم زاده در یادداشت تحلیلی خود نوشت: پایان روز انتخابات ورای گیری ، پاکبانان و رفتگران تلاشگر بی منت و صادقانه وعده های خوش آب و رنگ تبلیغاتی نامزدهای شورای شهر را از سر و روی شهر پاک کردند. وعده هایی که دیگر این روزها خریداری نداشته وباید گفت مردم تا حدودی به درک و بینش سیاسی رسیده اند ومی توانند فرق وعده وشعار را تا عمل گرایی و کارنامه سپید و سیاه را به خوبی تشخیص بدهند .
رفتگران با کمرهایی خمیده و دستانی پینه بسته وعده های عده ای را که میلیاردها تومان هزینه کردند تا به کرسی شورای شهر برای خدمت به محرومان و فقرا برسند !خدمتی از جنس تجملات و لوکس گرایی ، خدمتی از جنس بریزو بپاش های آنچنانی و شام ونهار های صید وچهارصد نفره و خودروهای لوکس و آخرین مدل و …..
مردم نشان دادند که دیگر نه به شام و نهار رای می دهند ونه به چهره های بزک ودوزک کرده فتوشاپی ؛ شهروندان بندرعباس سعی کردند با نهایت شناخت ودرایت گزینه هایی را راهی شورای شهر کنند که کارآمدتر از بقیه هستند و دراین ماراتن نیمی از اعضای شورای چهارم ریزش کرد چرا که مردم به عملکرد رای می دهند نه به خرج ها و وعده های رنگین .
خداروشکر که امروز مردم هرمزگان تا حدودی به بیداری و آگاهی رسیده اند تابتوانند برای سرنوشت اجتماعی خود وشهرشان گزینه هایی را انتخاب کنند که عمل گرا بوده و دلسوزانه برای شهر و استان تلاش می کنند .
باید گفت مردم از شعار و وعده خسته شده اند ، زمان شعار دادن فرارسیدن زمان ، زمان عمل و عملگرایی است ؛ اینک فرصت خدمت مهیا است تا نمایندگان مردم در شورا کاری بکنند کارستان و شهر را از بن بست های اجتماعی و فرهنگی وکمی و کاستی ها نجات دهند .
وعده ها را رفتگرانی جمع کردند که کمترین چشمداشت و انتظاری از مسئولان نداشته و تنها خواهان بهبود وضعیت معیشت شان هستند نه ماشین آخرین مدل می خواهند و نه پروانه ساختمانی و مجوز برج های چند ده طبقه و…
وعده ها را عده ای کف خیابانها ریختند ورفتند و عده ای هم پوستر ها را پاره کرده وعده ای هم کاغذپاره هارا جمع کردند اما آنچه در کارنامه این شهر و شهروندان به یادگار می ماند حسن ظن شهروندان به نامزدهای ساده زیست و عملگرایی است که تا حدودی وعده هایشان در حد توانایی و عملکردشان بود .
اما نباید فراموش کرد که زمان به سرعت سپری می شود انچه باقی می ماند کارنامه شفاف وروشن ویا مبهم و مخدوشی است که باید چهارسال آینده دوباره این مردم قضاوت کنند . بهوش باشید که مردم بیدارتر از همیشه امور را رصد می کنند .
فروغ مسلم زاده
سرانه کتابخانه های استان پایین ترین نرخ کشوری است
به ازای سند چشم اندازنهاد کتابخانه ها باید به ازای هر فرد دارای سواد خواندن و نوشتن هشت متر فضای کتابخانه ای موجود باشد که متاسفانه این آمار در حال حاضر چیزی در حدود ۲متر می باشد .
هر چند در دولت تدبیر و امید رد از اختصاص بودجه فرهنگی به استانهای محرومی چون هرمزگان دیده نشد و فضای کتابخانه ای به فضاهای موجود افزوده نشد اما امیدواریم که دولت دوزادهم بتواند کارهای انجام نشده خودرا به سرانجام رسانده و حداقل در زمینه فرهنگ و افزایش فضاهای علمی و تخصصی کتابخانه ای و کارگاهی تلاش دوچندانی از خود نماید .
کتابخانه های موجود در شهر بندرعباس تعدادشان به زحمت به انگشتان یک دست هم می رسد و تنها کتابخانه مرج شهر( کتابخانه شهدا ) مدتی تیغ جراحی را برتن خود تحمل کرد تا تنها فرهنگسرای رسانه شهر بشود اما هنوز در بروکروسی اداری و هزارتوی رانت خواری همچنان در میانه خیابان ساحلی و هیاهوی تردد خودروها همچنان مخفی مانده است .
دانشجویان و دانش آموزان و محققان هرمزگانی و بندرعباس نیازمند فضای فرهنگی و آموزشی هستند ،انها می خواهند کتابخانه ای آرام و مرجع داشته باشند تا در خنکای کتاب و بوی نم زده کتابها دمی بیاسایند و بر معلوماتشان بیافزایند اما تاکنون این ارزوی جوانان بندرعباسی محقق نشده است .
سرانه کتابخانه های استان و شهر بندرعباس در پایین ترین نرخ خود ونمای کتابخانه های موجود هم در مقایسه با فست فودهای رنگارنگ سطح شهر و خیابانها فضای محقر و رنگ پریده دارند ، موجودی کتابها بسیارقدیمی و از رده خارج است و دیگر نیم تواند جوانی را جذب کند چرا که نام کتابها قدیمی و محتوای آن با ذایقه امروزی ها همخوانی ندارد .
نسل جوان نیازمند مطالعه و کتاب است، کتابهایی از جنس خودش و نیازهای علمی ، فرهنگی و مهارتی اش تا بتواند در بازار کسب و کار خودی نشان بدهد و معلوماتش را افزون نماید و جوان امروزی می خواهد با کتاب آشتی کند اما هنوز راهش را بلد نیست و نمی داند کجا باید سراغ این یار دیرینه و مهربان را بگیرد .

نوجوان کنجکاو امروز نیازمند رفع عطش کنجکاوی اش است می خواهد بداند و بخواند و آگاه شود اما مسیرش را گم کرده و اینها همه نیازمند راهی روشن بسوی افقی روشنتر است که باید دولتمردان و مسئولان استانی و محلی راهکاری اساسی و عملی بیاندیشندوبا اختصاص بودجه های آموزشی و فرهنگی در صدد افزایش سرانه فضای کتابخانه ای و فضاهای آموزشی همچون فرهنگسراها ، رصد خانه ها و خانه کتاب و… در هر محله و خیابانی باشند .
فراموش نکنیم اگر امروز نیازهای آموزشی و فرهنگی جوانان را پاسخ ندهیم آنها بسراغ کسانی می روند که ما آنها را خودی نمی دانیم .

 

انتهای پیام/ح

لینک کوتاه: http://raftarnews.ir/?p=5862
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ديدگاه بسته است.


سلام نشر خبر دریا جرون / /